Etapy rolnictwa precyzyjnego

Skoro poznałeś już wszystkie elementy rolnictwa precyzyjnego dobrze by było wiedzieć od czego zacząć, żeby wprowadzić je w swoim gospodarstwie:

System Nawigacji Satelitarnej

Wszystko co związane z rolnictwem precyzyjnym wiąże się z ustaleniem lokalizacji maszyny rolniczej w terenie (odpowiednia dawka, w odpowiednim miejscu, w odpowiednim czasie). Dlatego na początku powinieneś się skupić na tym aby wprowadzić system GNSS w swoim gospodarstwie. Nie musisz od razu inwestować w drogie system z automatycznym prowadzeniem. Na początek wystarczy odbiornik i terminal/wyświetlacz który pozwoli Ci na ręczne prowadzenie ciągnika po wyznaczonej linii AB podczas wykonywania prac polowych. Możesz również skorzystać z ofert tańszych/mniej renomowanych producentów systemów prowadzenia i od razu korzystać z automatycznego prowadzenia.

Zakup maszyny z systemem ISOBUS

Kolejny ważny i chyba najdrożysz etap to zakup maszyny z systemem ISOBUS. Zakup takiej maszyny pozwoli Ci w przyszłości korzystać ze wszystkich zalet rolnictwa precyzyjnego tzn. z kontroli sekcji, zmiennego dawkowania i dokumentacji, dlatego warto jest dobrze przemyśleć tą inwestycję. Najczęściej pierwszą maszyną z systemem ISOBUS w gospodarstwie jest siewnik, rozsiewacz nawozów lub opryskiwacz.

Kontrola sekcji

Jeśli posiadasz już maszynę z systemem ISOBUS i system nawigacji satelitarnej to jesteś gotowy na kolejny etap, czyli kontrolę sekcji. Jedyne co musisz zrobić to podłączyć swoją maszynę z systemem ISOBUS do odbiornika sygnały nawigacji satelitarnej i aktywować w niej kontrolę sekcji (wykupić dostęp do funkcjonalności TC-SC w systemie ISOBUS).

Zmienne dawkowanie

Kolejny etap to zmienne dawkowanie, do którego musisz się odpowiednio przygotować. Oczywiście podstawą jest system ISOBUS i wykupienie dostępu do funkcjonalności TC-GEO dla Twojej maszyny. Następnie musisz pozyskać dane na podstawie których będziesz mógł stworzyć mapy zmiennego dawkowania. Na początku najłatwiej i najtaniej jest korzystać ze zdjęć satelitarnych. Pozyskane dane musisz jeszcze odpowiednio przygotować, więc potrzebujesz oprogramowania, które pozwoli Ci przygotować mapy zmiennego dawkowania.

Telematyka i dokumentacja

Czas na ostatni etap, składający się z dwóch elementów, z których morzesz korzystać razem lub oddzielnie. Chodzi o to, że Twoja maszyna towarzysząca z systemem ISOBUS może pracować ze starszym ciągnikiem, który nie będzie wyposażony w rozwiązania telematyczne. W takim przypadku będziesz mógł dokumentować swoją pracę w polu, jednak nie będziesz mógł kontrolować parametrów roboczych ciągnika. Planowanie i dokumentowanie pracy pozwoli Ci lepiej kontrolawać koszty i czas pracy. Jedyne czego potrzebujesz to odpowiednie oprogramowanie typu FMIS (może to być to samo oprogramowanie w którym przygotowujesz mapy zmiennego dawkowania).