Rolnictwo precyzyjne – strefa wiedzy

Szukasz informacji o rolnictwie precyzyjnym? Nie mogłeś trafić lepiej! W tej części naszej strony internetowej dowiesz się wszystkiego co niezbędne, aby wprowadzić w swoim gospodarstwie elementy i rozwiązania rolnictwa precyzyjnego. W Internecie i w literaturze krąży wiele definicji i opisów rolnictwa precyzyjnego. Nasza definicja i opis rolnictwa precyzyjnego zostały stworzone tak, abyś mógł/mogła je łatwo zrozumieć i zapamiętać.

Rolnictwo precyzyjne ( nazywane również Rolnictwem 4.0) to mówiąc najprościej zastosowanie odpowiedniej dawki w odpowiednim miejscu i w odpowiednim czasie. W „standardowym” rolnictwie dawka nasion, nawozu lub oprysku jest stała dla całego pola i w żaden sposób nie uwzględnia zmienności glebowej lub różnej kondycji roślin. W rolnictwie precyzyjnym pola nie traktuje się jak jednorodnego kawałka ziemi, a dzieli się je na strefy o podobnych warunkach glebowych lub strefy w których kondycja roślin jest podobna. Do kondycji tych stref dostosowuje się dawkę nasion, nawozów lub oprysków. Aby realizacja założeń rolnictwa precyzyjnego była możliwa niezbędne jest posiadanie odpowiednich maszyn rolniczych oraz dostęp do danych. Dane to między innymi zdjęcia satelitarne, zdjęcia wykonane przez drony, szczegółowe prognozy pogody, dane o strukturze i zasobności gleby, dane związane z plonowaniem upraw, dane uzyskane z czujników mierzących kondycję roślin.

Brzmi ciekawie?

Jeśli tak, to poniżej znajdziesz opis elementów które są wykorzystywane w rolnictwie precyzyjnym.

Miłej lektury!

Nawigacja Satelitarna

Nawigacja Satelitarna

ISOBUS

ISOBUS

Kontrola sekcji i zmienne dawkowanie

Kontrola sekcji i zmienne dawkowanie

Telematyka i Dokumentacja

Telematyka i Dokumentacja

Etapy rolnictwa precyzyjnego

Etapy rolnictwa precyzyjnego

Źródło: Gebbers, R., Adamchuk, V. (2010). Precision Agriculture and Food Security. Science, Vol. 327, nr 5967, s. 829, DOI: 10.1126/science.1183899. 05.11.2021